Budowa Collie

Standard Collie na temat budowy, wzajemnych relacji poszczególnych elementów budowy oraz ruchu mówi bardzo niewiele. Jednakże wieloletnie doświadczenia w hodowli collie udowodniły, ze istnieją pewne konieczne warunki zgodnie z którymi Collie, jako pies pasterski, musi być zbudowany. Jego budowa musi umożliwić mu wypełnianie codziennej ciężkiej pracy. Dlatego tak ważne jest połączenie w jedną całość następujących fragmentów wzorca:   „Budowa fizyczna powinna odzwierciedlać siłę i witalność, powinna być wolna od ociężałości, niedelikatnośc” orazCollie rough prezentuje się jako pies o niezwykłej urodzie i niezachwianej godności, a żaden z jego elementów budowy nie jest w dysproporcji do całości”.

Collie nigdy nie powinien być ani ciężki ani niezgrabny, ale też ani zbyt delikatny, bo wtedy zatraci swoją siłę i energię. Należy pamiętać, że collie nie jest stworzony z samej sierści – jest zbudowany z tego, co jest pod nią. Prawidłowo zbudowany Collie cieszy oko nawet wtedy, gdy straci szatę. Dotykając psa rękami, odkrywając to, co jest pod sierścią, nie zostaniemy zbici z tropu przez to, co wiać na pierwszy rzut oka.

W budowie anatomicznej psa każda z jego poszczególnych części zależy wzajemnie od innej. Jeżeli jedna część ciała jest nieprawidłowo zbudowana lub niezbilansowana, to ucierpi na tym z pewnością inna.

Ważne jest też, aby pamiętać o tym, jak rozwija się pies.. Nie możemy patrzeć na młodego Collie tak samo jak na psa trzyletniego. Pies potrzebuje czasu aby się w pełni rozwinąć i zmężnieć. U Collie są to około 3-4 lata. Pies w wieku 3-4 lat zaczyna mieć w pełni rozwinięte przedpiersie, jego zad lekko schodzi w dół, a kątowanie ostatecznie się utrwala. Mięśnie rozwinięte są we wszystkich partiach korpusu, klatki piersiowej, szyi, na klatce piersiowej, na udach, zadzie itd.

Źle zbudowany pies nigdy nie rozwinie się prawidłowo, ale zwykle z wiekiem jego sylwetka ulega lekkiej poprawie.

Prawidłowo zbudowany pies, będzie jedynie potrzebować czasu bu jego młodzieńcze ciało odpowiednio się rozbudowało.

 

 

SZYJA:

Szyja powinna być muskularna, silna, o odpowiedniej długości i dobrze wysklepiona.

Długa i silna szyja, która jest dobrze wysklepiona, ma ogromne znaczenie dla całego wyglądu Collie i jest kluczowa w nadaniu mu godności. Psy o szyi krótkiej nie mogą szczycić się jej pięknym łukiem.

Na pięknej, łukowo wysklepionej szyi, również głowa będzie osadzona dumnie. Pies pasterski, który „pracuje oczami”, potrzebuje mocnej szyi aby sprawnie poruszać głową na boki, unosić ją wysoko i opuszczać w dół. Pies używa również szyi do utrzymania balansu ciała w ruchu. Nie doszukamy się jednak pięknie wysklepionej i mocnej szyi u psa, którego przód i klatka piersiowa są źle zbudowane.

Tak więc kiedy widzimy krótką szyje, to zwykle nie tylko szyja jest wadliwa, ale też występują jakieś wady we froncie psa.

Obecnie często spotyka się psy z prostymi szyjami, co powoduje wrażenie, że głowa cofnięta jest do tyłu i usadowiona nad łopatkami. Taka szyja może nawet prezentować się nieźle, o ile nie jest zbyt krótka, ale absolutnie nie jest poprawna.

 

Front:

Łopatka powinna być ukośna i dobrze kątowana. Przednie łapy powinny być proste i dobrze umięśnione, z łokciami nie skierowanymi ani za zewnątrz ani do środka, o okrągłych kościach umiarkowanej mocy.

Prawie 75% ogólnej masy ciała wspiera się na froncie, na przednich łapach. Dlatego tak ważna jest prawidła anatomiczna budowa tej części ciała. Należy też zauważyć, że w ruchu największe siły działają właśnie na front i jego poszczególne elementy.

Aby front był prawidłowy musi zostać spełnionych kilka warunków.

Łopatka nie ma żadnego stałego punktu w którym byłaby złączona z kręgosłupem lub żebrami. Jest ona z nimi połączona przy pomocy mięśni i ścięgien. Kiedy pies porusza się, łopatka pracuje w płaszczyznach: „przód – do wewnątrz” oraz „do tyłu – na zewnątrz”, wspierając się o żebra. Dlatego ważne jest też to, jak są one wysklepione.

Łopatka powinna być ułożona pod kątem ok. 45-50 stopni w stosunku do horyzontu. Przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że kąt bliski 45 stopni nie jest do końca poprawny, ponieważ trudno jest dokładnie określić punkt, w którym mierzyć ten kąt, ponieważ łopatka nie jest kością płaską ani równą. Aby ujednolicić pomiary kątowanie łopatki mierzy się w jej najwyższym punkcie, tam, gdzie styka się z kością ramieniową.

Kość ramieniowa powinna mieć długość równą długości łopatki, a jej kąt względem lini horyzontu powinien również wynosić 45-50 stopni. Całkowity kąt między łopatka a kością przedramienia, mierzony w punkcie przecięcia się linii poprowadzonej przez łopatkę z linią poprowadzoną przez kość ramieniową przechodzącą przez łokieć, powinien wynosić ok. 90-100 stopni.

 

c.d.n.

 

Mia Ejerstad-Conti : "The Collie Standard - comments about the Rough and Smooth Collie Standard and its interpretation"

 

_________________________________________________________
 

Copyright © 2005-2006 by Mariola Skrzyszewska